Jump to content

Recommended Posts

Guest Fredrik
Posted

Prövade rostborttagning med citronsyra häromdagen. Alltså citronsyrapulver utblandat med tapetkllster som sedan penslas på ytan som ska bli plåtren. Täck gärna över med plastfolie så torkar det långsammare. Mindre delar kan doppas helt i citronsyran. Låter som ett dåligt skämt med fungerade rätt bra faktiskt, över förväntan. Finns ju citronsyra i storpack för ändamålet men jag köpte ca 1 kg från Ö&B´s kryddhylla för femtiolappen och det gick bra det också.

 

Fick även en bonuseffekt, läste någonstans att citronsyra även löser rostfläckar på kläder. Provade på ett par shorts som blev rostfärgade (när jag provsatt en luftvärnspjäs vid KA3´s museum för tre år sedan). Mycket riktigt rostfläckarna försvann och det är mer än vad något fläckborttagningsmedel lyckats med.

 

Så sammanfattningsvis - citronsyra är kanske är en lösning på något av dina rostproblem.
Guest Ake64
Posted
Mycket riktigt rostfläckarna försvann och det är mer än vad något fläckborttagningsmedel lyckats med.

 

He he' date=' så det gick inte för dig som för mig när jag provade med oxalsyra. (Ungefär som citronsyra men det finns bla. i rabarber istället.) Jodå, det tog bort fläckarna och strumporna jag provade på blev finare än när de var nya......men sköra. När jag skulle ta på mig dem gick de i småbitar. Lite för hög koncentration tror jag. [img']smileys/PDT_Armataz_02_40.gif[/img]

Guest OBELIX
Posted

Vi använde mycket syra när vi renoverade Uffes Ettförti, började med citronsyra, och det funkade kanon, men vinsyra i vatten tillsammans med några droppar diskmedel för att få bort ytspänningen rengör faktiskt bättre ändå. Så bra att det frätte bort "guldet" på motormännens medalj som ska sitta i grillen på bilen. Den blev i brons i stället PDT_Armataz_02_10.gif

 

SKREV OBELIX
Guest Ricke
Posted

Man lär sig nya tips varje dag minsann!! Kanon! 

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...